20 Kas 2015

‘GELENEKSEL KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ’

PROJESİ

 

Özel Yüksel Ortaokulu ve Anadolu Lisesi öğrencilerinin Türkçeyi daha iyi kullanmalarını sağlamak, günlük hayatta kullandıkları dilde Türkçeyi yabancı sözcüklerin etkisinden kurtarmak ve günlük yaşantımızda Türkçeyi daha etkin bir duruma getirmek için hazırlanmış bir projedir.

Kompozisyon, Şiir, Tiyatro, Münazara, Resim, Karikatür, Afiş Hazırlama, Müzik, Geleneksel Türk Sanatları Resim dallarında ayrı ayrı yapılacak olan yarışma 2015 – 2016 eğitim – öğretim yılının I. Döneminde yapılacaktır. (Tiyatro ve münazara dalında sadece lise grubu yarışacaktır.)

Yarışma Özel Yüksel Eğitim Kurumlarındaki öğrenciler arasında yapılacaktır. Ortaokul öğrencileri kendi arasında Anadolu liseleri kendi arasında yarışacaktır.

Başvurular; Eylül ayının son haftası başlayıp, ekim ayının son iş gününe kadar devam edecektir. Katılmak isteyen öğrenciler dokuz dalın her biri için görevli öğretmenlere başvurularını yapacaklardır.

Dokuz dalın her biri için konu; TÜRKÇE VARKEN! sloganı göz önüne alınarak hazırlanacaktır.

Yarışmaya katılan eserlerin değerlendirme sonuçları kasım ayının son haftası açıklanacaktır.

Münazara ve tiyatro dalında katılıma göre, gruplar düzenlenecek ve duyurulacaktır. Özel Yüksel Ortaokulu ve Anadolu Lisesi’nde yapılacak eleme turlarında öğrenciler eserlerini sergileyeceklerdir. Kazananların ödülleri, 23 Kasım Öğretmenler Günü’nde düzenlenen ödül töreniyle sahiplerini bulacaktır.

 

ÖDÜL TÖRENİ:

 

Bütün kategorilerde dereceye girenlere ödülleri 23 Kasım 2015 tarihinde saat 14.30’da Özel Yüksel Eğitim Kurumları’nın Kültür Salonu’nda düzenlenen programda verilecektir.

 

NOT: Program öncesinde lokma ve şerbet ikramı vardır.

Okul giriş katında Geleneksel Kültür Etkinlikleri çerçevesinde hazırlanan Şark köşesi, öğrencilerin yarışmaya kattıkları eserler ve Türk Sanatları Sergisi bulunmaktadır.

 

Geleneksel Kültür Etkinlikleri ‘TÜRKÇE VARKEN’ ve Öğretmenler Günü Programı

Program Akışı

  1. Şiir ‘Arıyorum’ – Sunucu
  2. Yarışmada 1. olan kompozisyon okunması
  3. Yarışmada 1. olan şiirlerin okunması
  4. Tiyatro gösterisi
  5. Ödül töreni ve sahnede toplu fotoğraf çekimi
 • Yükselen Yıldızlar Grubu’ ndan Def – Semazen gösterisi – İlahi dinletisi
 1. Öğretmenler günü konuşması
 2. Yükselen Yıldızlar Grubu’ndan Türküler.
 3. Kapanış